JoÅ” uvek smo pod utiskom od naÅ”eg poslednjeg putovanja i mini odmora na planinskim obroncima Golije u prelepom smeÅ”taju domaÄinstva KoturoviÄ. Slažem misli, fotografije i obeÄavam uskoro post o tom mestu jer zaista zaslužuje dobro predstavljanje,Ā a i nadam se da Äu uspeti da vam doÄaram sve lepote tog mesta i naÅ”e liÄne impresije. Ova situacija sa virusom je u neku ruku i dobra jer sada je Å”ansa da obiÄemo mesta u zemlji, koja do sada nismo, i shvatimo kakve lepote posedujemo a toga nismo svesni.
Sa te lepe planine kao Å”to nam je praksa inaÄe doneli smo hranu. IzmeÄu ostalog tu su i preukusne i jako zdrave divlje borovnice. Nadam se da ste imali prilike da probate te aromatiÄne i pune vitamina bobice, a ukoliko niste eto moje preporuke da to uradite.
Iskoristila sam tu moguÄnost posedovanja ovog lepog voÄa da napravim jednu poslasticu koja je oduÅ”evila moje ukuÄane. Da naglasim da je ovaj zdravi slatkiÅ” bez jaja, braÅ”na, mleka i Å”eÄera i da se ne peÄe. Naravno ne morate da koristite iste sastojke kao i ja, recept može da vam bude samo smernica za neke vaÅ”e poduhvate.
Za koricu sam samlela dve Ŕolje oraha (može badem, leŔnik, indijski orah), dodala pola Ŕolje kokosovog braŔna, tri kaŔike kokosovog ulja, sok od pola limuna i 4 kaŔike meda.
Smesu dobro sjedinite i stavite u odgovarajuÄi kalup za tortu. PokuÅ”ajte da izravnate kako bi vam kora bila jednake debljine.
Jedino Å”to se kuva kod ove torte je beli krem, koji Äe postati ljubiÄast kada kasnije u njega dodate borovnicu.
U lonac sa duplim dnom stavite dve Å”olje sojinog mleka (može pirinÄano, bademovo ili regularno mleko), pa u jednu manju Äiniju stavite 7 kaÅ”ika bezglutenskog braÅ”na /naravno ne morate ukoliko vam obiÄno ne smeta/ i vode taman toliko da dobijete gustu jednaku smesu od braÅ”na. Kada se mleko ugreje dodajte braÅ”no i takoÄe 2-3 kaÅ”ike kokosovog ulja i skuvajte beli krem. Kada se taj fil prohladi dodajte 3-4 kaÅ”ike meda i 150-200 gr borovnice. Mikserom sve umutite i ohladite dobro u frižideru.
Na kraju umutiti dobro 250 ml biljne pavlake. Sa koliÄinom pavlake ne možete pogreÅ”iti, jer ukoliko je napravite viÅ”e biÄe deblji zavrÅ”ni sloj.
Kada se fil od borovnica ohladi uzmite 3-4 kaŔike pavlake i dodajte u taj krem. Ostatak ide preko torte.
Preko korice stavite fil od borovnice a preko svega pavlaku.
Kada ste sve ovako uradili možete joÅ” malo ukrasiti tortu voÄem i staviti u frižider da se dobro ohladi. A kada se ohladi možete da odnesete nekome na poklon i izmamite najlepÅ”i osmeh na svetu….ili da seckate i sladite se ne tako slatkom a veoma zdravom tortom.

Dragi moji mi smo uživali juÄe u svakom zalogajÄiÄu, a možete naravno i vi, ako budete malo vredni….Iskoristite voÄe koga sada ima, jedite zdravo, Äuvajte se i volite !!!!
2 thoughts on “Torta od divljih borovnica š° (veganska/bezglutenska/bez Å”eÄera)”